Wymiana pocztówkowa pomiędzy przedszkolami to akcja, dzięki której dzieci mogą poznać inne regiony Polski. Wymiana pocztówkowa to także promowanie własnego regionu i przedszkola. Jest to też świetna sposobność, by przybliżyć dzieciom zasady działania poczty oraz nauka wysyłania pocztówek, listów. Maluchy dowiedziały się, z jakich okazji wysyła się pocztówki i listy. Projekt jest też doskonałą formą nawiązania kontaktu z rówieśnikami z innych przedszkoli. Grupy Pszczółek i Biedronek z radością udały sie na pocztę w Zelgnie. Poznały ciekawostki na temat zawodu listonosza. Z zniecierpliwieniem czekamy na nowe pocztówki.
Aktualności
"POCZTOWA MAPA POLSKI" - wymiana pocztówkowa
Dzień Edukacji Narodowej
13 października uroczyście obchodziliśmy też DEN. Padło dużo miłych słów i życzeń od uczniów, rodziców, dyrekcji i gości obecnych na uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klas I-III oraz Samorząd Uczniowski. W tym dniu Nagrody Dyrektora Szkoły odebrali też nauczyciele i pracownicy szkoły, a 20 października p. Ewa Zgurzyńska, p. Daniel Ramowski i p. Dorota Kanigowska odbiorą nagrody Wójta Gminy Chełmża. Gratulacje!
Ślubowanie uczniów klas I
Piątek, 13.10., był dla uczniów klas pierwszych bardzo ważny i wyjątkowy. To właśnie tego dnia złożyli uroczyste Ślubowanie oraz zostali pasowani na uczniów.
Pierwszoklasiści po raz pierwszy mieli możliwość wystąpić przed tak dużą publicznością. Dzieci recytowały wiersze śpiewały oraz tańczyły na medal. Zdjęcia na naszym szkolnym Facebooku:)
Tydzień Edukacji Narodowej
W związku z 250 rocznicą powołania Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszej w Europie władzy oświatowej, będącej zaczątkiem współczesnego Ministerstwa Edukacji i Nauki, w naszej szkole odbyła się seria spotkań i warsztatów poświęconych tej ważnej rocznicy.
Z tej gościlismy pana Jerzego Baczewskiego - naszego absolwenta i byłego pracownika Szkoły Podstawowej w Zelgnie. Bardzo ciekawie opowiedział nam o tym, jak to kiedyś było w szkole. Wkrótce ukaże się reportaż przygotowany przez naszą szkolną telewizję.
W szkole można było oglądać wystawę „Szkoła przeszłości”. Wystawiono na niej przedmioty związane z historią zelgnieńskiej szkoły i ludzi z nią związanych. Wśród zasobów szkolnego archiwum i przedmiotów przyniesionych przez uczniów, znalazły się kroniki prowadzone od momentu założenia naszej placówki, stare świadectwa, a także inne ważne dokumenty i pamiątki. Nie zabrakło też sprzętu niezbędnego do nauki w dawnych czasach, takich jak podręczniki, zeszyty, ołówki oraz pióra i kałamarze.
Podsumowaniem tygodnia KEN były warsztaty kaligrafii, przeprowadzone przez panie Ewę Marię Zgurzyńską i Beatę Niedziałkowską. Przez dwie godziny wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w pisaniu gęsim piórem lub stalówką. Okazało się przy tym, że nie jest to łatwa czynność, gdyż zamiast kształtnych liter, na kartce pojawiały się dziwne kształty i masa atramentowych kleksów. Jedynie nasza Pani Dyrektor i Pani Stanisława Stasieczek – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Chełmża, bez problemu poradziły sobie z tym zadaniem.
9
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Zawsze warto prosić o pomoc...
Wycieczki piątoklasistów
5 października uczniowie klasy 5a wzięli udział w wycieczce do Torunia. Najpierw zwiedzili Muzeum Historyczno-Wojskowe przy I LO, gdzie zobaczyli wiele ciekawych eksponatów z czasów II wojny światowej. Kolejnym celem wycieczki było rozwijanie sprawności fizycznej na Jump Arenie. Na koniec, w ramach utrwalenia znajomości lektury, uczniowie obejrzeli film pt. "O psie, który jeździł koleją".
Natomiast uczniowie klasy 5b wybrali się trochę dalej, bo do Warszawy. 9 października odwiedzili PGE Narodowy i stadion Legii. Widzieli szatnie zawodników i wiele ciekawych miejsc. Mieli też możliwość rozmowy z ochroniarzem Roberta Lewandowskiego, Jackiem Marczewskim. W zorganizowaniu naszym młodym sportowcom wycieczki pomógł p. Adam Galus.
Międzyszkolne zawody sportowe czas zacząć...
6.10.2023 w Grzywnie rozegraliśmy inauguracyjne zawody sportowe roku szkolnego 2023/2024 w piłce nożnej chłopców, zajmując II miejsce w kategorii ID i IMS. Szczególne emocje towarzyszyły naszym najmłodszym zawodnikom, którzy do ostatniej sekundy mieli szansę na zwycięstwo. Niestety o kolejności zadecydowała ilość zdobytych bramek.
.
W szkole rozpoczęliśmy przygotowania do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia:)
Ogólnopolski Test Dysleksji
Masz trudności w szkole? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot? A może jesteś rodzicem i dostrzegasz takie trudności u Twojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.
Jak się o tym przekonać? Świetną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, organizowany w dniach 5-10.10.2023 r. Udział jest bezpłatny.
Test można rozwiązać zarówno przez przeglądarkę, jak i w bezpłatnej aplikacji Zday dostępnej w Google Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=live.zday.app&pli=1) oraz App Store (https://apps.apple.com/pl/app/zday/id6461458006?l=pl).
Wykonanie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczeń od razu zobaczy swój rezultat. Będzie to przedstawione w procentach prawdopodobieństwo posiadania dysleksji wraz z komentarzem wskazującym na Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki.Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastąpi wizyty w poradni, ale może być sygnałem do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami.
Dysleksji nie trzeba się bać ani wstydzić. U wielu znanych osób stwierdzono to zaburzenie i ich przykład pokazuje, że nie przeszkodziło im w zrobieniu spektakularnej kariery.
- Wielu uczniów dowiaduje się zbyt późno, że mogą mieć dysleksję. Z tego powodu osiągają na przykład gorsze rezultaty na Egzaminie Ósmoklasisty lub na maturze, ponieważ są oceniani na równi z ogółem uczniów - mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji.
- Ogólnopolski Test Dysleksji pomoże zapobiec takim sytuacjom.Chcesz dowiedzieć się więcej? Wszystkie informacje znajdziesz na: https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/
Ogólnopolski Test Dysleksji jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich (od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż). W przypadku, gdy uczestnikiem jest osoba poniżej 13 roku życia, rekomendujemy, aby test był rozwiązywany przez rodzica lub opiekuna prawnego. To bezpłatne wydarzenie organizowane jest z inicjatywy portalu edukacyjnego Zday.pl, pod patronatem Fundacji Języka Polskiego, fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej oraz fundacji Kopalnia Pomysłów. Test odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie: https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/
Nowy skład Rady Samorządu Uczniowskiego
Uczniowei naszej szkoły zdecydowali o tym, kto będzie wchodził w skład Rady SU. W tym roku szkolnym najwięcej głosów zdobyli: Maja Matczak, Kacper Krukowski, Lena Borowicz, Marcelina Wolak i Natalia Kasprzak. Opiekunem SU został p. Daniel Ramowski. Gratulujemy i życzymy wielu ciekawych pomysłów i inspirujących działań:)
Kolejny projekt, w którym bierzemy udział...
Dzień Głośnego Czytania
Biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji organizowanej przez Wydawnictwo Jaguar „Zwiadowcy są światu potrzebni”. Nasza szkolna drużyna zwiadowców (Alan, Nikodem, Julia, Natalia i Jessicka) będzie przybliżała pozostałym uczniom serię książek „Zwiadowcy” oraz „Drużyna” autorstwa Johna Flanagana. Uczniowie włączą się w promowanie czytelnictwa i organizowanie działań zachęcających do czytania książek. Ich pierwszym zadaniem było czytanie przedszkolakom oraz uczniom klas pierwszych w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Dzień ten został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z rodzicami.
Światowy Dzień Jabłka
28 września nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Jabłka, które podczas ciekawych zajęć oraz degustacji pieczonych jabłek przekonały się, że jabłko to bardzo popularny owoc. Wpływ na to ma jego wspaniały smak, zapach, różnorodność odmian i mnóstwo wartości odżywczych i witamin. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców wspieramy proces trawienia, poprawiamy urodę. Jabłko to symbol zdrowia, życia, miłości i urodzaju. Można je wykorzystać do kompotu, sałatek, soku, deseru i innych potraw.
Dbamy o nasz język...
Kolejną ciekawą inicjatywą, do której dołączyła nasza szkoła, jest Ogólnopolski Projekt Słówko Tygodnia autorstwa Pani Irminy Żarskiej. W projekcie biorą udział klasy 7a i 8a. Innowacja służy poszerzaniu słownictwa uczniów i jest odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się trudności z rozumieniem wypowiedzi czytanych i pisanych. Projekt koordynują polonistki: Marzena Biedrzycka i Marlena Błaszkowska.
Tydzień Sportu
W tym roku dołączylliśmy do wielu akcji. Wśród nich jest Europejski Tydzień Sportu Komisji Europejskiej. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) i ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia.
W czasie Tygodnia Sportu w szkole dużo się działo. Była poranna gimnastyka, aktywne przerwy, konkurencje sportowe, taniec i pogadanki na temat zdrowego stylu życia.Sport, to samo zdrowie!
Iskry Niepodległej
Uczniowie klasy 4a, 5a, 6a i 7a wzięli udział w mobilnym widowisku edukacyjnym "Iskry Niepodległej" o Polakach, którzy zmieniali świat, popularyzującym sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców i społeczników.
W oczekiwaniu na rozpoczęcie seansu uczniowie odwiedzili także Miejsce Pamięci Kopiec "Ziemia Polaków" w Kończewicach.
Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały panie B. Niedziałkowska, A. Drzewiecka, M. Wawrzyniak i E. Zgurzyńska.
Dzień Przedszkolaka
20 września był szczególnym dniem w Bocianim przedszkolu, bo obchodziliśmy DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Nasze Biedronki, Pszczółki i Motylki zostały pasowane przez Panią dyrektor Beatę Zając na pełnoprawnych przedszkolaków. Wszystkie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, był śpiew i taniec. Na koniec rozwiązaliśmy zagadki związane z owadami. A nasze panie wręczyły medale, dyplomy i upominki. To był super dzień dla wszystkich dzieci.
W Punkcie Przedszkolnym w Skąpem Żabki wzięły udział w "Piżama Party", które przepełnione było wieloma wspaniałymi atrakcjami i zabawami.
Wszystkim Przedszkolakom życzymy samych słonecznych dni i radosnych chwil. Aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń
Sprzątanie Świata Łączy Ludzi...
W ramach działań podejmowanych w związku z Akcją Sprzątanie Świata Łączy Ludzi uczniowie klas 1-8 wzięli udział w konkursie na ,,Ekoludka" wykonanego z materiałów, które można ponownie wykorzystać. Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Bogun, Wiktoria Klicman, Michalina Marszałkowska - uczennice klasy IVa, Alicja Salomon- klasa Vb oraz Krzysztof Woźniak - klasa VIb.
Wszystkim wyróżnionym uczniom gratulujemy!
Muzyczny sukces Marceliny z 4a
Uczennica naszej szkoły, Marcelina Cichy, laureatka wielu konkursów muzycznych, miała przyjemność nagrywać w studiu nagrań w Bydgoszczy piosenki, które stanowić będą materiał dydaktyczny dla nauczycieli przedszkolnych. To wielka przygoda i niezwykłe wyzwanie dla młodej solistki, która znakomicie poradziła sobie z tym zadaniem. Z niecierpliwością czekamy na płytę:) I oczywiście gratulujemy:)
Z cyklu "Pozaszkolne sportowe sukcesy naszych uczniów"
W XXXIII Memoriale im. Leona Grabowskiego, który odbył się w Chełmży 24.09.2023 r., Paulina Kuciak z 6a zdobyła dwa złote medale: indywidualnie w kategorii K1 i w K2 wraz z Julką Makuracką, a Igor Nowaczyk z 5b zajął I miejsce w C1 w kat. chłopcy rocznik 2012 i II miejsce w C2 w kategorii Młodzików 2010.
W zawodach wzięło udział aż 260 zawodników z 11 klubów z całej Polski. KST Włókniarz, w którym Paulina i Igor trenują na co dzień, zdobył 14 złotych medali, 4 srebrne oraz 7 brązowych.Igor brał także udział w Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego, które odbyły się na Poznańskiej Malcie i w kategorii C2 M mł. zdobył złoty medal wraz z Iwanem Baszakiem z SP Grzywna.
BRAWO!!!
zdj. Facebook
Archiwum Aktualności