Klasy 4-7 odwiedziły stanowisko archeologiczne znajdujące się nieopodal budynku naszej szkoły w Pluskowęsach. Uczniowie mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w warsztatach archeologicznych. Po zapoznaniu się z tajnikami pracy archeologa sami również poszukiwali śladów działalności człowieka na naszym terenie. Serdecznie dziękujemy p. Radzimirowi Prus III Grobelskiemu i p. Lidii Kotlewskiej za możliwość włączenia się w odkrywanie przeszłości okolicy naszej szkoły.
Aktualności
Warsztaty archeologiczne
Edukacyjny wyjazd trzecioklasistów...
W czwartek 31.03. uczniowie klas 3a i 3b pojechali do Torunia, aby wziąć udział w spektaklu profilaktycznym z zakresy problematyki antyalkoholowej pt. "Tajemnicza Skrzynia". Występ był bardzo ciekawy i pouczający. Dzieci dowiedzialy się, w jaki sposób można walczyć ze złem i jak je pokonywać.
Dziękujemy bardzo pani Stanisławie Stasieczek, Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za dofinansowanie naszej wycieczki. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym i wartościowym przedstawieniu.
Międzynarodowy sukces!!!
Prace 11 uczniów z naszego Koła Modelarskiego trafiły na Konkurs Modeli Kartonowych w Gargždai na Litwie. W konkursie wzięło udział ponad 200 modeli z różnych krajow. Wśród laureatów znalazł się Wiktor Zając, który za Model Ratusza w Bisenthal otrzymał ZŁOTY MEDAL. Gratulujemy!
Konkursowo...
Wiosennie nagradzaliśmy uczestników różnych współzawodnictw. Został rozstrzygnięty konkurs na „Wiosenny wianek na głowę”, w którym laureatami zostali: miejsce I: uczennica klasy 3b Eliza Wiśniewska, miejsce II: Marcelina Wolak kl. 3a oraz Maja Zych kl.1a, miejsce III: Wojciech Zieliński kl.3a i Michalina Marszałkowska kl. 2a. Komisja konkursowa, w składzie p. wicedyrektor szkoły Marzena Nowacka i p. Mariola Zygarska, przyznała wyróżnienia następującym uczniom i uczennicom: Olgierd Twardowski z grupy przedszkolnej 0b, Bartosz Klicman 0d, Marysia Pilch z kl. 1a, Miłosz Radusiewicz z kl. 3b, Kacper Kłósek z kl. 4a oraz Maksymilian Marszałkowski, uczeń kl. 6a.
Pani dyrektor Beata Zając wręczyła dyplom Lenie Pawelec z grupy przedszkolnej 0a za zajęcie II miejsca w ogólnopolskim konkursie plastycznym” Jak będzie wyglądał świat za 30 lat”.
Z kolei Wojciech Ramowski z kl. 2a może poszczycić się dyplomem i medalem zdobytym w międzynarodowym konkursie modelarskim. Cieszy nas, że uczniowie naszej szkoły tak licznie uczestniczą w konkursach i sięgają po laury, także te ogólnopolskie i międzynarodowe. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszej zdrowej rywalizacji.
Drogi Ósmoklasisto!!!!
VI Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Toruniu zaprasza do swojej szkoły:
http://www.vilo.torun.pl/283/klasy-rok-szkolny-20222023
https://www.facebook.com/profile.php?id=100074332464155
21 marca Dniem Samorządności i poszukiwania wiosny
21 marca młodsi uczniowie pożegnali zimę i przywitali wiosnę w barwnych wiankach na głowie. Starsi przejęli władzę w szkole i prowadzili lekcje, przekonując się, że to nie jest wcale taka prosta sprawa:) Społeczność uczniowska klas 4-8 wybrała najsympatyczniejszych. Wśród nauczycieli ten tytuł przypadł pani Ewie Zgurzyńskiej, wśród uczniów Zuzannie Kokoszce i Adamowi Prażuchowi. Gratulujemy:) W Albumie fotograficznym warto obejrzeć zdjęcia, na których zobaczyć można uczniów prowazących lekcje i przebranych za nauczycieli:): Dzień Samorządności - 21 marca
Solidarni z osobami z zespołem Downa
21 marca nie jest przypadkową datą. W 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Społeczność naszej szkoły okazała swoją solidarność z ludżmi cierpiącymi na zespół Downa. Akcja miała też na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy i inspirujący. Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym: Dzień kolorowej skarpetki - Dzień Osób z Zespołem Downa
Dzień św. Patryka w naszej szkole
W ramach udziału w projekcie Fundacji Kultury Irlandzkiej "Irlandia w szkole" na zielono świętowaliśmy 17 marca. Były gry, zabawy, konkursy i słodkie zielone nagrody. W klasach I - III dzień upłynął pod hasłem legend irlandzkich. Poza tym podsumowaliśmy okolicznościowe projekty i konkursy, wykonaliśmy różne zadania, aby w końcu znaleźć ukryty skarb Leprikona. Dla starszych uczniów nasze anglistki przygotowały kolorowe dekoracje z informacjami o Patryku, patronie Irlandii, karty pracy z wyzwaniami językowymi, kody QR. Na koniec powstały plakaty o tym, co nas czyni szczęśliwymi. Nie zabrakło też akcentu ukraińskiego, gdyż w ramach tego święta wzięliśmy udział w konkursie "Kartka wypełniona nadzieją" FKI. Do Fundcji napłynęło bardzo dużo dużo prac, ale wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Bogun, Mikołaj Owczarczyk (kl. 2), Nadia Anuszewska, Lena Romanowska, Maja Matczak (kl. 4b), Zuzanna Cichocka, Iwona Dziubak (kl. 7b). BRAWO!!!
Warsztaty "Słowa mają siłę"
Uczniowie klasy 7a uczestniczyli w warsztatach „Słowa mają siłę” w Centrum Innowacyjnej Edukacji w Toruniu. Celem zajęć była prezentacja sposobów wyrażania swojej opinii. Młodzież w wieku dorastania jest szczególnie podatna na wpływ otoczenia i buduje swój wizerunek w oparciu o zdanie innych. Izolacja, która stała się ich udziałem w związku z pandemią, miała ogromny wpływ na ich umiejętności porozumiewania się z rówieśnikami. Zainicjowane podczas warsztatów scenki zachęcały uczniów do refleksji i do swobodnego wypowiadania się na bliskie im tematy. Jednym z tematów warsztatów była również cyberprzemoc. Wcielając się w rolę moderatora, uczniowie analizowali internetowe komentarze. Oceniali, które z nich są pozytywne, negatywne, które są opinią, a które przechodzą w hejt. Poprzez zaproponowane podczas warsztatów ćwiczenia uczniowie uświadamiali sobie, jak bardzo niszczącą, ale i budującą poczucie wartości siłę mogą mieć słowa. Po warsztatach wspólnie spędziliśmy czas w Cinema City, ogladając film "Uncharted".
Sukces młodego modelarza
Mamy powody do dumy. Wiktor Zając z klasy IVa dopiero zaczyna swoją przygodę z modelami, a już osiąga sukcesy. Zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie modelarskim - Modelarstwo Nowotomyskie, w klasie Młodzik.
Gratulujemy Wiktorowi i jego opiekunowi. Życzymy dalszych sukcesów!
Klasa pierwsza i druga w GRODZIE KOPERNIKA...
Swoją wędrówkę po Toruniu maluchy rozpoczęły od wizyty w Planetarium. Wszystkich zachwyciła podróż rakietą po Układzie Słonecznym, a lot dostarczył niezapomnianych wrażeń. W czasie spaceru po Starówce oczywiście nie mogło zabraknąć zdjęć przy najważniejszych pomnikach. To była wyprawa pełna niezapomnianych wrażeń:)
Uśmiech na co dzień
Pierwszacy realizują program "Uśmiech na co dzień". Wśród zadań znalazło się zdrowe i pyszne śniadanko...
DZIEŃ KOBIET
8 marca upłynął w naszej szkole na świętowaniu i rozmowach o kobietach. Były kwiaty, słodkości i życzenia. Wyjątkowo mogły się w tym dniu poczuć wszystkie kobiety w naszej szkole. I te małe, i te trochę starsze:)
Mamy ZŁOTO!!!
Drużyna siatkarek z naszej szkoły zdobyła Mistrzostwo Powiatu Toruńskiego w piłce siatkowej szkół podstawowych. Gratulujemy dziewczętom i opiekunom!!!
Pomóżmy ludziom w strefie konfliktu...
Szanowni Państwo, drodzy Rodzice,
w obliczu aktualnych wydarzeń na Ukrainie szkoła włącza się w zbiórkę pieniędzy dla osób poszkodowanych. Wspieramy Polska Akcja Humanitarna (PAH) Biuro w Toruniu. Cała kwota, jaką uda nam się zebrać, zostanie przekazana na konto PAH.
Bądźmy solidarni i pomóżmy...
Link do naszej skarbonki:
Przeprowadzamy też zbiórkę rzeczową dla uchodźców z Ukrainy. Szczególnie potrzebne są koce, namioty, termosy, koce termiczne i wszystko to, co pomoże im przetrwać ten trudny czas. Zbiórka rozpocznie się już jutro przed bazyliką w Chełmży. Od poniedziałku, 28.02.22 rzeczy można zostawiać w budynku szkoły w Zelgnie i Pluskowęsach. Wasze dary trafią bezpośrednio do uchodźców na granicy.
Tydzień Języka Ojczystego
21 lutego to obchodzony od 1999 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole świętowaliśmy przez cały tydzień. Nasze polonistki, p. Renata Szymecka i p. Marzena Biedrzycka, przy aktywnym udziale pani pedagog, M. Wawrzyniak, p. Niedziałkowskiej i p. Wantowskiej, przygotowały dla wszystkich gry i zabawy z językiem polskim. Były kody QR, bal postaci literackich, ortograficzne graffiti, głośne czytanie. Ostatniego dnia, 25 lutego, nastąpiło uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród. Język polski okazał się niezwykle atrakcyjnym sposobem na umilenie naszej szkolnej rzeczywistości:) Także trzecioklasiści przyłączyli się do zabawy:)
Plastyczne sukcesy naszych uczniów...
Wśród nagrodzonych w etapie powiatowym Konkursu Plastycznego Strażacki trud znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
- grupa młodsza:
I miejsce Mikołaj Wzorek kl. I
II miejsce Mikołaj Owczarczyk kl. II- grupa starsza:
II miejsce Wiktoria Śliwka kl. VIIIa
III miejsce Natalia Kasprzak kl. VI
V miejsce Maja Karulska kl. VIPrace te będą reprezentowały nasz powiat na etapie ogólnopolskim. GRATULUJEMY
.
Pomagamy...
Szkolne Koło Caritas przeprowadziło na terenie budynku w Pluskowęsach zbiórkę pieniędzy na wsparcie rodziny z Kuczwał, której wichura zniszczyła znaczną część dobytku. W ramach akcji można było za symboliczne 5 zł. zakupić modele kartonowe. Dochód ze sprzedaży był przeznaczony na cel zbiórki. Ponadto wielu uczniów, rodziców i nauczycieli bezinteresownie wsparło naszą akcję, za co bardzo dziękujemy - wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z opiekunem p. Barbarą Wantowską. Zebrana kwota to 600.
Przedszkolacy w Planetarium
16.02.2022 r. grupy 0a i 0b wybrały się na wycieczkę do Planetarium w Toruniu. Podczas pokazu dzieci odbyły cudowną podróż po Układzie Słonecznym, poznając najciekawsze gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. W czasie podróży rakietą poznały poszczególne planety i dowiedziały się wielu ciekawostek na ich temat. Po seansie maluchy udały się pod pomnik słynnego astronoma Mikołaja Kopernika. Nie mogło zabraknąć też posilenia się w McDonald's. Wycieczka dostarczyła wszystkim dzieciom wielu wrażeń:)
Archiwum Aktualności